Zespół Pałacowy w Kurozwękach

przez KS | 5 marca, 2023
Kurozwęki, gmina Staszów, powiat staszowski
Zdjęcie: https://i0.wp.com/www.naszeszlaki.pl/wp-content/uploads/2018/01/pa%C5%82ac-Kurozw%C4%99ki-%C5%9Bwi%C4%99tokrzyskie-atrakcja-turystyczna-w-Kurozw%C4%99kach.jpg

Opowiemy dziś o pałacu w Kurozwękach, który jak by nie patrzeć jest jedną z wielu perełek, które możemy odnaleźć w województwie świętokrzyskim. Stoi on w małej miejscowości Kurozwęki położonej w obrębie Pogórza Szydłowskiego w województwie świętokrzyskim. Co tam nas zaciągnęło? Czy zwiedzanie lochów może przerazić i kogo najbardziej? Czy to prawda, że bizony to takie większe, całkiem spokojne owłosione krowy i dlaczego tak dobrze im w Kurozwękach? No i oczywiście czy warto telepać się tyle kilometrów by zobaczyć to miejsce? – o tym już za momencik. (…) Oprócz bizonów, na terenie przylegającym do pałacu w Kurozwękach znajdziemy także mini ZOO, w którym dzieciaki mają sposobność stanięcia chociażby oko w oko z majestatycznym strusiem. I jak by jeszcze tego było mało, to od niedawna kolejną atrakcją są gigantyczne labirynty wycinanie w polu kukurydzy w okresie letnim, więc o nudzie nie ma mowy.
https://www.naszeszlaki.pl/archives/9185

W skład Zespołu pałacowo – parkowego wchodzą: pałac, pawilon wschodni zwany oficyną, pawilon zachodni zwany oranżerią, budynek stajni cugowej z dobudowanym na początku XIX wieku i strzeżonym przez dwa lwy portalem kolumnowym oraz zachowana część krajobrazowego parku angielskiego, którego prawdziwą ozdobą są platany.

http://www.kurozweki.com/pl/poznaj-obiekt/historia

Kurozwęki, dawnej także Kurolęki – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie staszowskim, w gminie miejsko-wiejskiej Staszów. Prywatne miasto szlacheckie lokowane w 1400 roku, w drugiej połowie XVI wieku położone było w powiecie wiślickim w województwie sandomierskim. Kurozwęki były miastem do 1870 roku. Miejscowość leży w obrębie Pogórza Szydłowskiego nad rzeką Czarną Staszowską, 7 km na północny zachód od Staszowa. Przez wieś przechodzi zielony szlak turystyczny z Chańczy do Pielaszowa.

Wikipedia (PL)

Zespół Pałacowy w Kurozwękach, Zamkowa, Kurozwęki, gmina Staszów, powiat staszowski, województwo świętokrzyskie, 28-251, Polska50.5972403, 21.1007112

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *