Zamek w Malborku

przez KS | 3 marca, 2023

Zamek w Malborku był świadkiem niezliczonych wydarzeń przez cały okres swego istnienia, a jego losy były tak pokręcone i zmienne, jak żadnego innego zamczyska w Polsce. Przez niemal półtora wieku był siedzibą wielkiego mistrza krzyżackiego oraz najwyższych władz zakonu Najświętszej Maryi Panny i do dziś pozostał największą, zbudowaną z cegły twierdzą Europy. Twierdza w Malborku była również rezydencją królów polskich, a także cesarzy niemieckich. W pewnym okresie swojej historii malborski zamek uważany był za miejsce, w którym zgromadzono tak ogromne ilości broni, że czyniło go to najlepiej wyposażonym arsenałem tamtych czasów.
https://www.naszeszlaki.pl/archives/57776

Zapiski w kronikach mówią, iż latem 1411 roku podczas oblężenia zamku zdrajca znajdujący się w nim w czasie pobytu najważniejszych osób zakonu w refektarzu letnim miał wywiesić za oknem czerwoną flagę. Był to znak dla oblegających, którzy zaplanowali, iż wystrzelona z armaty, 80-kilogramowa kula wleci do pomieszczenia i uderzy w jedyny filar podtrzymujący całą konstrukcję. Ona ominęła jednak go o sześć centymetrów (współczesne wyliczenia). Fragment kuli tkwi do dzisiaj w murach zamku (nad kominkiem refektarza letniego).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Malborku

Zdjęcie autorstwa DerHexer; derivate work: Carschten – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11052758

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *