Zamek, Kwidzyn, powiat kwidzyński

przez KS | 3 marca, 2023
Zamek, Kwidzyn, powiat kwidzyński, województwo pomorskie, Polska
Zdjęcie: https://i0.wp.com/www.naszeszlaki.pl/wp-content/uploads/2017/01/zamek-kwidzyn-w-pomorskim-3.jpg

Zastanawiałem się czym rozpocząć ten nowy rok i zdecydowałem, że zabiorę Was w podróż na zamek w Kwidzynie. (…) Na miejscu lekka konsternacja – przywitały nas pustki. Oprócz miłej obsługi muzeum żywej duszy, żadnego turysty(…). Miłym zaskoczeniem okazała się cena biletów. Zapłaciliśmy za naszą czwórkę aż 20 zł. Za tą ilość wystaw i ich jakość, spokojnie mogliby kasować więcej, ale ciii – bo jeszcze podwyższą.
https://www.naszeszlaki.pl/archives/2610

Autorstwa MARELBU, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54826720

Zamek w Kwidzynie – zamek kapituły pomezańskiej w Kwidzynie wzorowany na zamkach krzyżackich. Od 2018 zespół zamkowo-katedralny posiada status pomnika historii.

Wikipedia (PL)

Muzeum oficjalnie otwarto 20 listopada 1950 roku. Udostępniono wówczas zwiedzającym dwie ekspozycje: stałą archeologiczną i czasową złożoną z barwnych reprodukcji obrazów z Galerii Trietiakowskiej. Z uwagi na różnorodność posiadanych zbiorów, podjęto się opracowania profilu Muzeum. Początkowo podlegało bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Sztuki, później opiekę sprawowało nad nim Muzeum Pomorskie w Gdańsku. W kwietniu 1963 roku Muzeum zaczęło podlegać Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, a rok później wszedł w życie status placówki, zatwierdzony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Od stycznia 1973 roku Zamek w Kwidzynie funkcjonuje jako Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku.

http://zamek.kwidzyn.pl/

Kwidzyn – miasto w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, położone nad rzeką Liwą, prawym dopływem Nogatu, 5 km od Wisły, siedziba władz powiatu. Kwidzyn leży na obszarze dawnej Pomezanii, w historycznych Prusach Górnych, a także na Powiślu. Według danych GUS z 30 czerwca 2021 r., Kwidzyn liczył 38 179 mieszkańców i był pod względem liczby ludności dziewiątym miastem w województwie pomorskim.

Wikipedia (PL)

Zamek w Kwidzynie, 1, Katedralna, Osiedle Bema, Kwidzyn, powiat kwidzyński, województwo pomorskie, 82-500, Polska53.7362398, 18.921158466422

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *