Zamek Królewski, Dobczyce, powiat myślenicki

przez KS | 11 marca, 2023
Zamek Królewski, Dobczyce, gmina Dobczyce, powiat myślenicki, województwo małopolskie, Polska
Zdjęcie: https://i0.wp.com/www.naszeszlaki.pl/wp-content/uploads/2020/04/zamek-w-dobczycach-3.jpg

Dzisiaj kolejna małopolska atrakcja, którą mieliśmy okazję zwiedzić w czasie zeszłorocznego urlopu. A nawet, by być dokładniejszym, to będą aż dwie atrakcje i to w jednym miejscu. Zwiedzicie z nami pozostałości zamku królewskiego, położone w naprawdę malowniczej okolicy nad jeziorem Dobczyckim oraz skansen, który od warowni jest oddalony przysłowiowy rzut beretem. Ci, którzy czytają Nasze Szlaki wiedzą, że pogrzebałem troszkę w historii, w końcu uwielbiamy zamierzchłe czasy. Zobaczymy też, co jest tu najciekawszego do zobaczenia i podzielimy się naszymi spostrzeżeniami. No i oczywiście będzie też masa ciekawostek, które odkopiemy z zakurzonych kart historii i przepastnej, internetowej sieci. Zamek w Dobczycach nie jest może tak okazały jak ten w Chęcinach czy w Ogrodzieńcu. Nie jest też nówką sztuką nieśmiganą, jak zamek w Bobolicach, ale też nie jest kompletną ruiną jak w Lanckoronie, gdzie na turystów czeka tylko kupa gruzu. Zamek w Dobczycach jest zadbaną ruiną podniesioną z totalnego zniszczenia, które rozpoczęło się podczas potopu szwedzkiego.
https://www.naszeszlaki.pl/archives/39233

Autorstwa Krzysztof Cabak – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49618341

Zamek królewski w Dobczycach – położony na skalistym wzgórzu nad Rabą, a ściślej nad Jeziorem Dobczyckim, powstałym ze spiętrzenia wód Raby. Zapora jeziora wsparta jest o wzgórze zamkowe. Zamek królewski położony był w drugiej połowie XVI wieku w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego.

Wikipedia (PL)

Jezioro Dobczyckie – zbiornik zaporowy położony w województwie małopolskim pomiędzy Myślenicami a Dobczycami, utworzony w 1986 roku poprzez spiętrzenie wód Raby zaporą, która ma 30 m wysokości i 617 m długości. Zbiornik ma powierzchnię ok. 10,7 km² i pojemność całkowitą 127 mln m³. Decyzja o budowie zapadła w 1970 roku. Zapora rozwiązała problem powodzi spowodowanych wylewami rzeki Raby. Jezioro Dobczyckie dostarcza wodę pitną między innymi do pobliskiego Krakowa. Poniżej zbiornika funkcjonuje elektrownia wodna o mocy 2,5 MW. Średnia roczna produkcja elektrowni wynosi 9,6 GWh. Dostęp do jeziora ze względów sanitarnych jest zablokowany.

Wikipedia (PL)

Dobczyce – miasto w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dobczyce, położone w dolinie rzeki Raby, między Pogórzem Wiśnickim a Pogórzem Wielickim. Jeden z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej. Według danych GUS z 31 grudnia 2019 r. miasto liczyło 6427 mieszkańców. Powierzchnia miasta wynosi 12,97 km². Dobczyce uzyskały lokację miejską w 1340 roku. Dobczyce były miastem królewskim położonym w końcu XVI wieku w tenucie dobczyckiej w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego.

Wikipedia (PL)

Zamek Królewski w Dobczycach, 1, Podgórska, Dobczyce, gmina Dobczyce, powiat myślenicki, województwo małopolskie, 32-410, Polska49.8770066, 20.08499919573

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *