Twierdza Modlin, Nowy Dwór Mazowiecki

przez KS | 11 marca, 2023
Twierdza Modlin, Przewodników, Modlin Twierdza, Nowy Dwór Mazowiecki, powiat nowodworski, województwo mazowieckie, 05-160, Polska

Twierdza Modlin to najdłuższy budynek w Europie, tymczasowe mieszkanie niedźwiedzia polarnego, miejsce kryjące wiele tajemnic i ciekawych historii. Twierdza Modlin ma tak dużo do zaoferowania ciekawym świata turystom, że można tu podobno spędzić nawet kilka dni , cały czas odkrywając coś nowego. My niestety jesteśmy w drodze , dlatego poświęcamy Twierdzy zaledwie kilka godzin.

https://fotopodroze.eu/polska-zamki-i-palace/twierdza-modlin/

Twierdza Modlin – umocnienia położone na Mazowszu u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry około 30 km na północny zachód od Warszawy. Składają się z cytadeli położonej na prawym brzegu Narwi, umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego oraz z dwóch łańcuchów fortów. Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Twierdza stanowi wielokrotnie rozbudowywane umocnienie i zawiera w sobie elementy fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej i polskiej. Twierdza była czterokrotnie broniona: w 1813, 1831, 1915 i 1939 roku. Ponadto w 1920 w oparciu o nią toczyły się walki polsko-bolszewickie. Obsadzały ją wojska polskie, francuskie, saskie, wirtemberskie, rosyjskie i niemieckie. Nazwa „Modlin tw.” określa jedynie cywilną część, tworzącą osiedle numer 6 Nowego Dworu Mazowieckiego i adres pocztowy 05-160. Rozciąga się ona jednak także na Obóz Warowny, tj. fortyfikacje wewnętrznego i zewnętrznego pierścienia wzniesione w okresie od lat 80.

Wikipedia (PL)

Zdjęcie: https://i0.wp.com/fotopodroze.eu/wp-content/uploads/2021/02/IMG_2628.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *