Twierdza, Kłodzko, powiat kłodzki

przez KS | 11 marca, 2023
Twierdza, Kłodzko, powiat kłodzki
Zdjęcie: https://www.naszeszlaki.pl/wp-content/gallery/klodzko/K%C5%82odzko-atrakcje-turystyczne-twierdza-podziemia_01.JPG

Kłodzko leży w dość ciekawym geograficznie miejscu Polski, nazywanym Kotliną Kłodzką. Kotlina ta jest otoczona przez góry Bardzkie, Góry Stołowe, Wzgórza Włodzickie, Wzgórza Ścinawskie, Góry Bystrzyckie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika. Już z racji tak niesamowitego położenia, które gwarantuje niezapomniane widoki, nawet gdy ogląda się je tylko z siedzenia samochodu. Tereny te są odwiedzane licznie przez turystów z całego świata, a bynajmniej z całej Polski. Jednak to nie walory przyrodnicze zagnały nas w ten zakątek. Przyciągnęły nas tu atrakcje samego Kłodzka i to właśnie o tych najważniejszych dzisiaj Wam opowiem. O tym co też zobaczyliśmy, dlaczego Twierdza Kłodzko rzuciła mnie na kolana (dosłownie i w przenośni). O szczurach w podziemiach Kłodzka, które przeraziły moją żonkę tak, że aż zapiszczała donośnie jak młoda dzierlatka, a także o tym czy w Kłodzku można się zgubić i czy w ogóle warto telepać się na koniec Polski by zobaczyć to miasto, dowiecie się już za moment. Zaczynajmy!
https://www.naszeszlaki.pl/archives/8957

Twierdza Kłodzko to 1000 lat historii! Pierwsze pisane wzmianki o znajdującym się w tym miejscu grodzie pochodzą już z X wieku. Przez kolejne setki lat obronne/militarne znaczenie miasta było utrwalane. Pojawiały się kolejne umocnienia, obiekty dostosowywano do bieżących wymagań. Aż w końcu nad miastem zaczęła górować twierdza o charakterze, który dziś możecie podziwiać odwiedzając Kłodzko. Turyści mogą zwiedzać Twierdzę Kłodzko wybierając górną trasę (możliwe zwiedzanie indywidualne, choć zdecydowanie polecamy wybrać opcję z przewodnikiem, zwłaszcza że nie ma różnicy w cenie), bądź chodniki kontrminerskie, które stanowią istny podziemny labirynt (zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem). Można wziąć także udział w Nocnym Zwiedzaniu Twierdzy Kłodzko, co pozwala przeżyć niezwykłą przygodę (jest to swego rodzaju spektakl osnuty wokół wydarzeń z 1807 r., w którym uczestnicy mają do odegrania ważne role). Bardzo ciekawa jest też oferta dla grup. Wystartowało także nietypowe zwiedzanie fortyfikacji Twierdza Kłodzko – Poza Szlakiem, które powinno zadowolić wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć wszelkie zakamarki fortyfikacji i jeszcze lepiej zrozumieć jej funkcjonowanie. W przygotowaniu jest także coś dla miłośników serialu Czterej Pancerni i Pies. Otóż jeszcze w tym sezonie dostępne będzie zwiedzanie Twierdza Kłodzko – Szlakiem Pancernych (w Twierdzy Kłodzko kręcono odcinki tego kultowego serialu). Miłośnicy mocnych wrażeń mogą zamówić wystrzał z armaty i przy okazji przejść szkolenie artyleryjskie. Co tu więcej pisać? Po prostu zapraszamy! Twierdza Kłodzko to wyjątkowy obiekt w skali Polski, ale też całej Europy!

https://www.twierdza.klodzko.pl/

Kłodzko – miasto w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu kłodzkiego i gminy wiejskiej Kłodzko. Według danych GUS z 31 grudnia 2019 r. miasto miało 26 742 mieszkańców.

Wikipedia (PL)

Twierdza Kłodzko, Grodzisko, Kłodzko, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie, 57-300, Polska50.4403206, 16.6527629

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *