Pałac w Wilanowie

przez KS | 11 marca, 2023

Pałac w Wilanowie – barokowy pałac królewski znajdujący się w Warszawie, w dzielnicy Wilanów. Został wzniesiony w latach 1681–1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery .

Architektura pałacu jest oryginalna – jest to efekt połączenia sztuki europejskiej ze staropolską tradycją budowy. Zachowany wystrój malarsko-rzeźbiarski elewacji i wnętrz pałacowych, który w nawiązaniu do symboliki antycznej głosi apoteozę rodu Sobieskich i gloryfikację sukcesów militarnych króla.

Początkowo, w latach 1677–1680 była to typowa podmiejska rezydencja magnacka, w kształcie dworu polskiego z alkierzami. W latach 1692–1696 centralna część pałacu otrzymała drugie piętro, a wieże pałacowe zwieńczono miedzianymi hełmami. W latach 1720–1728 dobudowano skrzydła boczne.

Od 1995 pałacem i zespołem pałacowo-parkowym zarządza Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Więcej informacji:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_w_Wilanowie

Zdjęcie autorstwa Przemysław Jahr – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26189009

Jeden komentarz do „Pałac w Wilanowie

 1. KS Autor wpisu

  Tekst wygenerowany przez ChatGPT:
  Pałac w Wilanowie to jedna z najbardziej okazałych budowli w Warszawie, która została wzniesiona w latach 1681-1696 dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery. Jego architektura jest nie tylko oryginalna, ale również niezwykle interesująca ze względu na połączenie sztuki europejskiej z polską tradycją budowlaną. Wystrój malarsko-rzeźbiarski elewacji i wnętrz pałacowych jest zachowany do dziś, a w nawiązaniu do symboliki antycznej głosi apoteozę rodu Sobieskich i gloryfikację sukcesów militarnych króla.

  Na początku, w latach 1677-1680, pałac w Wilanowie był typową podmiejską rezydencją magnacką o kształcie dworu polskiego z alkierzami. Jednak w latach 1692-1696, centralna część pałacu otrzymała drugie piętro, a wieże pałacowe zostały zwieńczone miedzianymi hełmami. W kolejnych latach, w latach 1720-1728, dobudowano skrzydła boczne, które wzbogaciły pałac o jeszcze bardziej okazały wygląd.

  Od 1995 roku pałacem i zespołem pałacowo-parkowym zarządza Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które zapewnia wspaniałe i niezapomniane wrażenia turystom z całego świata. Warto odwiedzić ten wyjątkowy zabytek, aby podziwiać jego piękno i bogatą historię, a także zrelaksować się w otaczającym go pięknym parku.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *