Ostrów Tumski, Poznań, powiat Poznań

przez KS | 25 lutego, 2023
Ostrów Tumski, Poznań, województwo wielkopolskie, Polska
Zdjęcie: https://i0.wp.com/www.naszeszlaki.pl/wp-content/uploads/2018/02/ostrów-tumski-brama-poznani-ICHOT-początek-polski-chrobry-legenda_01-e1582906131826.jpg

Dzisiaj (…) zabieram Was w miejsce wyjątkowe, ociekające historią niczym świeży plaster miodu, od którego w zasadzie powinienem zacząć moje pisanie na naszych szlakach. Mowa oczywiście o Ostrowie Tumskim w Poznaniu i jego największych atrakcjach. Ruszajmy. Ostrów Tumski niby niepozorna piaszczysta wysepka, jedna z wielu które w dawnych czasach oblewane były wodami Warty, a jednak miejsce wyjątkowe. Dlaczego? Bo to właśnie tutaj założono jeden z pierwszych grodów, który w połączeniu z sąsiadującymi ośrodkami władzy z biegiem lat przeistoczył się w coś, co dzisiaj określamy mianem naszej ojczyzny. Tak, tak! To właśnie tutaj zaczęła się Polska i nie jest to tylko pusty frazes, który ma reklamować to miejsce, to jest najprawdziwsza prawda. To tutaj niejaki Mieszko (pewnie znacie chłopa z dziesięciozłotówki) wybudował sobie, niemałą jak na mroczne czasy wczesnego średniowiecza chawirę do której sprowadził sobie z Czech pannę Dobrawę.

https://www.naszeszlaki.pl/archives/9962

Ostrów Tumski w Poznaniu – jedyna pozostała z licznych niegdyś w Poznaniu wysp na Warcie. Otaczają ją dwa ramiona rzeki: szersze, zachodnie, które obecnie stanowi główny nurt Warty, oraz węższe, wschodnie, nazywane Cybiną, podobnie jak rzeczka, przepływająca przez Jezioro Maltańskie i do tego ramienia uchodząca, pełniąca też rolę wschodniego kanału ulgi. Z lądem Ostrów Tumski łączą mosty: Bolesława Chrobrego i Mieszka I. Dnia 7 grudnia 2007 roku został otwarty most biskupa Jordana, który przywrócił historyczne połączenie wyspy ze Śródką. W 2014 roku, wraz z budową Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, powstała oszklona kładka nad Cybiną, na północ od mostu Biskupa Jordana. Zespół urbanistyczno-architektoniczny Ostrowa Tumskiego i Śródki od 6 października 1982 roku figuruje w rejestrze zabytków pod numerem A-239. W 2008 uznany został przez prezydenta RP, w ramach historycznego zespołu miasta Poznania, jako pomnik historii.

Wikipedia (PL)

Poznań, Stołeczne Miasto Poznań – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad rzeką Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Piąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce i ósme pod względem powierzchni. Poznań wraz z powiatem poznańskim i gminami Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem tworzy aglomerację poznańską, zamieszkałą przez ponad 1,2 mln osób. W 2018 think tank Globalization and World Cities, badający wzajemne stosunki pomiędzy miastami świata w kontekście globalizacji, uznał Poznań za metropolię globalną. Poznań często plasuje się w czołówce miast o bardzo wysokiej jakości edukacji i bardzo wysokim standardzie życia. Zajmuje również wysokie miejsce pod względem bezpieczeństwa i jakości opieki zdrowotnej. Miasto Poznań wielokrotnie zdobyło także nagrodę „Superbrands” za markę miasta bardzo wysokiej jakości.

Wikipedia (PL)

Ostrów Tumski, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Poznań, województwo wielkopolskie, Polska52.4113371, 16.9476211

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *