Muzeum Wsi w Odrzykoniu

przez KS | 9 kwietnia, 2023

Muzeum Wsi w Odrzykoniu – to muzeum zlokalizowane około 20 km od Krosna, poświęcone historii i kulturze wsi podkarpackiej. W muzeum zgromadzone są liczne eksponaty związane z historią Odrzykonia i “Kamieńca”, zbiory etnograficzne, wyroby rzemiosła ludowego, dawny sprzęt strażacki, dokumenty, zdjęcia, pamiątki, stroje ludowe, stare narzędzia, instrumenty muzyczne, akcesoria strażackie, fotografie dokumentujące przeobrażenia gospodarcze i społeczne, mundury i odznaczenia żołnierzy, uczestników ruchu oporu, przedmioty codziennego użytku. Wszystkie te eksponaty przybliżają mieszkańcom ich “małą Ojczyznę”, ukazują korzenie, z których wyrośli.

Jeden komentarz do „Muzeum Wsi w Odrzykoniu

 1. KS Autor wpisu

  Muzeum Wsi w Odrzykoniu to placówka prowadzona przez Stowarzyszenie Odrzykoniaków, mieszcząca się w Odrzykoniu, powiat krośnieński [0]. Muzeum składa się z dwóch części: etnograficzno-historycznej oraz strażackiej [0]. Etnograficzno-historyczna ekspozycja prezentuje narzędzia i sprzęty rolnicze oraz gospodarstwa domowego, stroje ludowe, wykopaliska archeologiczne z zamku Kamieniec, pamiątki historyczne związane m.in. z mieszkańcami wsi, działającymi w Odrzykoniu organizacjami oraz okresem II wojny światowej [0]. W muzeum znajdują się również liczne eksponaty związane z historią Odrzykonia i Kamieńca, zbiory etnograficzne, wyroby rzemiosła ludowego, dawny sprzęt strażacki, dokumenty, zdjęcia, pamiątki, stroje ludowe, stare narzędzia, instrumenty muzyczne, akcesoria strażackie, fotografie dokumentujące przeobrażenia [wojaszowka.pl, 3, 4].

  Muzeum Wsi w Odrzykoniu powstało w sierpniu 1998 roku [pl.wikipedia.org, 1]. Idea powstania muzeum sięga 1984 roku, kiedy to przy siedzibie Stowarzyszenia otwarto Izbę Tradycji i Pamiątek [pl.wikipedia.org, 1]. W związku ze zbliżającymi się obchodami 650-lecia Odrzykonia, przy wsparciu władz samorządowych oraz miejscowej ludności, przystąpiono do organizacji samodzielnego muzeum [pl.wikipedia.org, 1]. Muzealna ekspozycja została wykonana przez pracowników Muzeum Okręgowego w Krośnie [pl.wikipedia.org, 1].

  Zwiedzanie Muzeum Wsi w Odrzykoniu jest możliwe po uzgodnieniu z członkami Stowarzyszenia [pl.wikipedia.org, 1]. Muzeum posiada stronę internetową, na której znajdują się informacje na temat zwiedzania, godzin otwarcia, cennik biletów oraz kontakt do Stowarzyszenia [0].

  Podsumowując, Muzeum Wsi w Odrzykoniu to muzeum etnograficzno-historyczne i strażackie prowadzone przez Stowarzyszenie Odrzykoniaków. Placówka prezentuje liczne eksponaty związane z historią Odrzykonia i Kamieńca, narzędzia i sprzęty rolnicze oraz gospodarstwa domowego, stroje ludowe, wykopaliska archeologiczne, pamiątki historyczne związane m.in. z mieszkańcami wsi, działającymi w Odrzykoniu organizacjami oraz okresem II wojny światowej. Muzeum powstało w 1998 roku, a jego ekspozycja została wykonana przez pracowników Muzeum Okręgowego w Krośnie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *