Muzeum Marynarki Wojennej, Gdynia, powiat Gdynia

przez KS | 3 marca, 2023
Muzeum Marynarki Wojennej, Gdynia, województwo pomorskie, Polska
Zdjęcie: https://i0.wp.com/www.naszeszlaki.pl/wp-content/uploads/2018/01/helm-nurka-glebinowego-z-gdyni.jpg

Zabieram Was na wycieczkę po jednym z najpiękniejszych żaglowców świata, jakim bez wątpienia jest „Dar Pomorza”, a gdy już zejdziemy na stały ląd, przejdziemy kilka metrów dalej i zobaczymy co kryje się w Muzeum Marynarki Wojennej.
https://www.naszeszlaki.pl/archives/8664

Dar Pomorza – trzymasztowy żaglowiec szkolny zakupiony przez społeczeństwo Pomorza w 1929 dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Od 1982 zacumowany w Gdyni jako statek-muzeum, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Wikipedia (PL)

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – muzeum gromadzące eksponaty związane z Marynarką Wojenną Rzeczypospolitej Polskiej. Powstało w Gdyni 28 czerwca 1953. Pierwszą siedzibą Muzeum MW była stara willa położona obok plaży w Gdyni, w której ulokowano ekspozycję, a na okalającym ją terenie eksponowano elementy uzbrojenia i wyposażenia okrętowego jak np. działa artylerii nadbrzeżnej z Helu, działa wydobyte z wraku stawiacza min ORP „Gryf”, działka przeciwlotnicze z ORP „Błyskawica” torpedy, miny. Ze składnicy muzealnej w Gdańsku sprowadzono kilkanaście luf armatnich i armat morskich pochodzących z XVII i XIX w. W 1960 r. w muzeum ustawiono łódź „Chatka Puchatków”, na której dwaj polscy żeglarze przepłynęli Atlantyk w latach 1958–59. Również w 1960 r. muzeum przybył bardzo atrakcyjny eksponat – zasłużony w walkach w czasie II wojny światowej niszczyciel ORP „Burza”, przycumowany w porcie przy Skwerze Kościuszki. W czasie 15-letniej służby okręt-muzeum zwiedziło ponad 3,7 mln osób.

Wikipedia (PL)

Autorstwa Krzysztof Maria Różański (Upior polnocy) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32467518

MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ na stałe już wrosło w gdyński pejzaż. Dziś trudno wyobrazić sobie Skwer Kościuszki bez wspaniałej sylwetki “Błyskawicy” czy też Bulwar Nadmorski pozbawiony Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego. Upowszechnianie i popularyzacja historii Marynarki Wojennej RP to jeden z głównych filarów naszej działalności. Oferta ekspozycyjna, prezentująca bogate i piękne dzieje oręża polskiego na morzu, skierowana jest do wszystkich, chcących poznać ten rozdział historii naszego kraju.

http://muzeummw.pl/o-muzeum-mw/

ORP „Błyskawica” to prawdziwy zabytek klasy zerowej – jest najstarszym zachowanym niszczycielem – weteranem II wojny światowej i jedynym bojowym okrętem  alianckim, który uczestniczył aktywnie w działaniach przez cały okres wojny – od 1 września 1939 r. do 8 maja 1945 r.

http://muzeummw.pl/orp-blyskawica/

Autorstwa Jan M, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=60979934

Gdynia – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, w województwie pomorskim, położone nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Gdańskim i Pojezierzu Wschodniopomorskim. Wchodzi w skład Trójmiasta, jest zatem jednym z miast centralnych aglomeracji Trójmiasta. Jest najludniejszym w Polsce miastem niewojewódzkim. Prawa miejskie Gdynia uzyskała 4 marca 1926. Impulsem do rozwoju miasta była budowa portu, który powstał w celu zapewnienia Polsce dostępu do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej wobec niepewnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku. Szybki napływ ludności i dynamiczny rozwój portu sprawiły, że w ciągu kilkunastu lat po nadaniu praw miejskich Gdynia ze wsi rybackiej przekształciła się w miasto zamieszkane przez blisko 130 tys. osób (1939).

Wikipedia (PL)

Muzeum Marynarki Wojennej, Franciszka Sędzickiego, Kamienna Góra, Gdynia, województwo pomorskie, 81-374, Polska54.51547605, 18.547973875361

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *