Muzeum historyczno-etnograficzne, Chojnice, powiat chojnicki

przez KS | 3 marca, 2023
Muzeum historyczno-etnograficzne, Chojnice, powiat chojnicki, województwo pomorskie, Polska
Zdjęcie: https://i0.wp.com/www.naszeszlaki.pl/wp-content/uploads/2016/12/chojnice-fontanna-na-rynku.jpg

Cudze chwalimy, a swojego nie znamy. Często poruszamy się w pięknym otoczeniu, ale na tyle nam spowszedniało, że po prostu tego piękna nie dostrzegamy. Dlatego przygotowując ten artykuł, pomyślałem sobie, że czas w końcu odwiedzić po prawie 20 latach chojnickie muzeum. Zapakowałem więc sprzęt, zabrałem moją starszą pomocnicę Maryśkę i wyruszyliśmy. Siedzibą Muzeum Historyczno-Etnograficznego jest zespół sześciu baszt XIV-wiecznych, które na szczęście przetrwały burzliwe zawirowania historii i dzisiaj dalej stoją na straży miasta.
https://www.naszeszlaki.pl/archives/2501

Autorstwa Pici3k – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11929422

Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach – funkcjonuje od 1932 r. Dyrektorem muzeum jest Barbara Zagórska.

Wikipedia (PL)

Muzeum funkcjonuje w sześciu zabytkowych obiektach w ciągu zachowanego fragmentu średniowiecznych murów obronnych w centrum miasta Chojnice, wpisanych do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Pomorskiego: Brama Człuchowska, Baszta Wronia, Baszta Szewska, Dom Szewski, Dom na Murach, Baszta Kurza Stopa oraz w dwóch dodatkowych obiektach w Chojnicach przy ul. Drzymały 5 oraz w Odrach.

https://www.chojnicemuzeum.pl/baszty-i-obiekty

Chojnice – miasto w województwie pomorskim, siedziba powiatu chojnickiego. Według danych GUS z 30 czerwca 2021 r., Chojnice liczyły 39484 mieszkańców i były pod względem liczby ludności ósmym miastem w województwie pomorskim.

Wikipedia (PL)

Muzeum historyczno-etnograficzne w Chojnicach, 13, Podmurna, Osiedle Hallera, Chojnice, powiat chojnicki, województwo pomorskie, 89-600, Polska53.6953258, 17.5591609

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *