Gniezno, powiat gnieźnieński

przez KS | 25 lutego, 2023
Gniezno, powiat gnieźnieński, województwo wielkopolskie, Polska
Zdjęcie: https://i0.wp.com/www.naszeszlaki.pl/wp-content/uploads/2018/04/gniezno-wielkopolskie.jpg

Gniezno to jedno z najstarszych miast w Polsce oraz jej pierwsza stolica. Niewiele jest miejsc mogących pochwalić się tak bogatą historią, jak to niewielki miasto z Wielkopolski. W świadomości Polaków jest ono nierozerwalnie związane z początkiem naszego państwa.

https://www.naszeszlaki.pl/archives/11402

Gniezno – miasto w województwie wielkopolskim, pierwsza stolica Polski, pierwsza metropolia kościelna w Polsce, miasto św. Wojciecha. Siedziba władz powiatu gnieźnieńskiego i gminy Gniezno oraz archidiecezji. Miasto królewskie lokowane w latach 1238–1239 położone było w XVI wieku w województwie kaliskim. Według danych GUS z 31 grudnia 2020 r., Gniezno liczyło 67 570 mieszkańców i było pod względem liczby ludności szóstym miastem w województwie wielkopolskim, a także 56. spośród najludniejszych miast w Polsce.

Wikipedia (PL)

Gniazdo jest filmem o Mieszku I, w dziejach księcia Polan odbija się jednak kluczowy moment historyczny − kształtowanie się państwa z plemienia ukrytego wśród niedostępnych moczarów i bagien oraz jego wejście na arenę międzynarodową. Otwarcie na Zachód zostało przedstawione jako historyczna konieczność. W przyjęciu chrześcijaństwa i walce z pogaństwem widzi filmowy Mieszko jedyny sposób na uniknięcie podboju przez Niemców, na przetrwanie i budowanie potęgi. “Obrócę kraj w drugą stronę, jak obraca się wóz na drodze” − mówi młody władca, obejmując rządy po śmierci ojca Ziemomysła.

Gniezno, powiat gnieźnieński, województwo wielkopolskie, Polska52.52465015, 17.598152438162

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *